Dva přístupy k rozvoji vlastní jógové praxe

Nedávno jsme měli zajímavý rozhovor s jednou z našich studentek. Požádala nás o nějaké tipy na to, jak si vytvořit vlastní jógovou rutinu. Rádi bychom se o naši odpověď podělili i s tebou 😊

​Silné základy

V první řadě bychom doporučovali, aby si každý vybudoval pevné základy technik, které může používat při rozvoji své vlastní praxi. Můžeš si číst knížky o józe nebo se inspirovat online.

Pokud si myslíš, že máš silné základy, tady jsou (podle našeho názoru) dva hlavní přístupy k rozvoji vlastní jógové praxe.

1. Vybuduj si návyky

Pokud chceš jógu praktikovat pravidelně, doporučujeme sestavit si rozvrh nebo si vypěstovat návyky. Můžeš si například slíbit: „Každé ráno před snídaní budu 15 minut meditovat“ nebo „Každé úterý od 18:00 budu hodinu cvičit ásany“. Trik je v tom, aby ty návyky nebo rozvrh byly dosažitelné. Pokud si naplánuješ příliš mnoho aktivit, vytváříš si prostor pro neúspěch. Je důležité si upřímně uvědomit, kolik praxe můžeš dlouhodobě udržet! Tento přístup je ideální, pokud s praxí jógy teprve začínáš.

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Dva přístupy k rozvoji vlastní jógové praxe | Jógová podložka
Pravidelná praxe je ideální k vybudování si nových návyků.

2. Dej na svou intuici

Druhým (přesně opačným) přístupem je být v kontaktu se svým já a praktikovat to, co v danou chvíli potřebuješ. I když to může vést k méně pravidelné aktivitě, řekli bychom, že tento přístup je ve skutečnosti těžší, protože vyžaduje rozvíjet své povědomí a chápání toho, co tvé tělo a mysl potřebují. Budovat si tento druh povědomí samo o sobě je důležitou součástí jógové praxe. Pro lidi, kteří jsou proaktivní a ambiciózní, je snadné vytvořit si nabité plány, ale někdy se zapomenou zastavit a věnovat pozornost tomu, co SKUTEČNĚ potřebují. Můžeš si zkusit vyhradit nějaký čas na praxi jógy, řekněme párkrát týdně večer. Potom stačí rozvinout podložku na jógu, posadit se na ni, zavřít oči a zkusit se naladit na to, jak se cítíš. Můžeš se zeptat: „Co by mi teď opravdu udělalo dobře?“ Někdy to skončí tak, že budeš hodinu cvičit ásany, někdy můžeš jen ležet a odpočívat a někdy zase budeš meditovat nebo praktikovat pránájámu. Snaž se nemít žádné plány nebo předem vytvořené představy o tom, jak by tvoje praxe měla vypadat – plánů máme v životě příliš mnoho a je hezké, když je naše praxe volným a kreativním časem!

Jógová praxe tobě na míru | jogaspolu.cz | Články | Dva přístupy k rozvoji vlastní jógové praxe | Laskavost
Jógová praxe zahrnuje i například laskavost.

Zařaď jógu do svého každodenního života

Jako poslední věc chceme také zmínit, že jóga je mnohem víc než techniky jako je ásana, pránájáma nebo meditace. Jde také o to být laskavý, přijímat sebe i ostatní a neodsuzovat. Jóga zahrnuje neustálé učení a hledání způsobů, jak být šťastnější a pokojnější. Pokud to děláš, tak praktikuješ jógu každý den.